درباره گروه

 

گروه آمار دانشگاه بو علی سینا در سال 1387 پایه گذاری شده است و در حال حاضر دانشجویان در این گروه در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می باشند. دانشجویان پس از فارغ التحصیل از این رشته توانایی تجزیه و تحلیل آماری مسائل اقتصادی، پزشکی و صنعتی را دارا می باشند.  همچنین امادگی برخورد با مسائل خاص آماری و حل مشکلات ناشی از آن ها را دارا می باشند.

 

فرصت های شغلی

آمار دانان در بخش ها ی تجاری، بانک ها، صنعت، کشاورزی، سازمان ها و نهادهای مرتبط با سازمان برنامه و بودجه و بهداشتی مشغول به کار می شوند. اکثر مشاغل باقیمانده به بخش های خصوصی بالاخص به سرویس های آزمایشی و تحقیقاتی، مدیریتی و روابط عمومی مربوط می شود. گروهی دیگر به آموزش آمار مشغول می شوند. شمار کثیری از آماردانان در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند. گروهی از متخصصین آمار دولتی به طراحی مطالعاتی برای اندازه گیری میزان رشد جمعیت، هزینه های مصرف یا بیکاری می پردازند. دیگران در بخش های علمی، محیط زیست و کشاورزی کار می کنند که ممکن است مقدار مواد آفت کش موجود در آب آشامیدنی ، گونه های در معرض خطر که در نواحی خاص زندگی می کنند و یا تشخیص نوع و تعیین میزان کود مصرفی برای زراعت در مناطق مختلف مبتنی بر تجزیه وتحلیل های آماری را تعیین کنند. گروه دیگر نیز در توسط بخش های دفاع ملی به منظور تعیین دقت سلاح های جدید و استراتژیهای دفاعی استخدام می شوند. از آنجایی که در بخش های مختلفی مشغول به کار می شوند، متخصصانی که علم آمار را به کار می برند غالبا سمت های کاری متفاوتی دارند. به عنوان مثال اماردانی که روش ها و استنباط های اماری را در اقتصاد به کار می برد به عنوان آماردان علوم اقتصادی شناخته می شود و آماردانی که در امور بهداشت عمومی و یا پزشکی مشغول به کار است عنوان اپیدمیولوژیست را به خود اختصاص می دهد. تدریس و پژوهش در مراکز تحقیقاتی وابسته به آموزش عالی و وزارت بهداشت، مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر مورد نیاز است. دوره های مورد نیاز متخصص علم آمار شامل حساب دیفرانسیل  و انتگرال، روش های آماری اعم از پارامتری و ناپارامتری، طرح و تجزیه و تحلیل آزمایشات، آنالیز چند جانبه کاربردی و آمار ریاضی است.

 

موقعیت شغلی در ایران

بسیاری از استادان و دانشجویان این رشته معتقد اند که فارغ التحصیلان رشته آمار نسبت به سایر رشته ها کمتر با مشکل بیکاری روبرو هستند. فارغ التحصیلان ای رشته می توانند در سازمان برنامه و بودجه، بانک ها، ادارات بیمه بازار بورس، بخش کنترل کیفیت  مراکز صنعتی و کارخانجات، واحدهای اماری وزارت خانه های مختلف همچون جهاد کشاورزی، کار، بهداشت، اقتصاد و امور دارائی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ... مشغول به کار شوند. بطور کلی اکثر مراکز مختلف دولتی و خصوصی نیاز به تجزیه تحلیل نتایج خود و اتخاذ تصمیم بر مبنای تجزیه و تحلیل های خود هستند که منحصراً به طور جزئی و کلی از علم آمار باید استفاده شود.

 

چشم انداز آینده

فرصت های شغلی برای دارندگان مدرک آمار مساعد می باشد و در یافتن شغل مربوط به رشته تحصیلیشان از شانس بالاتری برخوردار هستند. شرکت های دولتی بسیاری از آماردانان را در رشته های جمعیت شناسی، کشاورزی، بررسی مربوط به مصرف کننده و تولید کننده، تامین اجتماعی، مراقبت های بهداشتی، هواشناسی و کیفیت محیط زیست استخدام می شوند. همچنین به منظور کنترل کیفیت تولیدات گوناگون مانند تولیدات دارویی، وسایل نقلیه موتوری، مواد غذایی و شیمیایی تولیدی توسط شرکت های تولیدی می توانند به کار گرفته شوند.

در شرکت های تجاری به منظور پیش بینی میزان فروش، تحلیل شرایط تجاری و حل مسائل مدیریتی به منظور افزایش سوددهی به کارمندانی که فارغ التحصیل رشته ی آمار هستند اعتماد زیادی می شود.